PROJEKT AKREDYTOWANY I – PRAKTYKI W IRLANDII

PROJEKT AKREDYTOWANY I - PRAKTYKI W IRLANDII

2022-1-PL01-KA121-VET-000059625

W dniu 15 maja 2023 12 uczniów klasy IV technikum informatycznego rozpoczęło staż w firmach w irlandzkim mieście Cork. Uczestnicy poza poszerzeniem umiejętności zawodowych mogli również poprawić komunikację w języku angielskim zarówno w pracy, jak i czasie wolnym – wszyscy byli zakwaterowani u irlandzkich rodzin. W ten sposób poznali codzienne życie w nowym – dla nich – kraju.

Przez pierwsze dni pobytu uczestnicy poznali firmy informatyczne, które wzięły ich pod swoje skrzydła; zapoznać się ze specyfiką ich pracy oraz zweryfikować swoje umiejętności wyniesione ze szkoły. Okazało się, ze Irlandczycy są bardzo pogodnymi, uśmiechniętymi i życzliwymi ludźmi.

Najliczniejsza grupa w trzech zespołach pracowała dla firmy AXONFORCE, która zajmuje się projektowaniem stron internetowych za pomocą techniki no-code. Praktykanci uczyli się tworzenia stron internetowych bez użycia kodu, tworzenia baz danych i struktur tabeli. Szef firmy zaplanował dla nich czterotygodniowy kurs projektowania takich stron za pomocą programów Airtable, FIGMA i WEBFLOW. Praca była wykonywana zdalnie w siedzibie Trainig Vision LTD. Uczestnicy tworzyli strony internetowe, budowali zaawansowane funkcje stron, optymalizowali strony oraz polepszali ich wydajność.

Michał pracował w Webworkhouse – kafejce internetowej, gdzie każdy może drukować, skanować lub przesłać dokumenty. Pomagał klientom, którzy pracowali przy komputerach, ale również zarządzał i administrował serwerami.

Natan natomiast w firmie serwisowej IT OUTLET zajmował się głównie składaniem komputerów i naprawą laptopów, ale także instalowaniem i konfigurowaniem sprzętu komputerowego oraz instalacją i konfigurowaniem oprogramowania.

Ostatni tydzień stażu upłynął na podsumowaniach realizowanych projektów, ewaluacji, a zakończył się wręczeniem certyfikatów. Oprócz umiejętności zawodowych, uczniowie rozwinęli kompetencje organizacyjne i społeczne: praca z zachowaniem zasad bhp, organizacja pracy własnej, umiejętność funkcjonowania w grupie, dostosowanie się do wymogów kulturowych właściwych dla kraju pobytu. 

W wolnych chwilach grupa zwiedzała malownicze Cork, drugie największe miasto Irlandii, przekonując się na każdym kroku, że jest to miejsce otwarte i tolerancyjne. Najbardziej wciągające doświadczenie w Cork to podróż w czasie w Cork City Gaol, przedstawiająca jak wyglądało życie w więzieniu i poza murami więziennymi w XIX wieku i na początku XX wieku. Kolejną atrakcją turystyczną było nadmorskie Cobh – port, z którego w swój pierwszy i ostatni rejs wypłynął największy transatlantyk początku XX wieku – Titanic. Uczestnicy obejrzeli muzeum poświęcone tragedii tego statku i zwiedzili strzelistą i niezwykle fotogeniczną katedrę w tym mieście.

Ostatni weekend to już Irlandia w pełnej krasie – klify, plaże i Dublin. Spacer wzdłuż klifu w Ballycotton obfitował w niespodzianki: odkryliśmy ukrytą wśród skał plażę i wrak osiadłego na mieliźnie statku, który jakimś cudem dotarł do brzegu.

Dublin natomiast zachwycił nas niesamowitym klimatem. Dzielnica muzeów i mijane na każdym kroku zabytki ( Trinity College, katedra św. Patryka) sąsiadują z eksplodującą kolorami, wybrukowana dzielnicą Temple Bar, a każdy skrawek zielonej przestrzeni miejskiej wypełniony jest odpoczywającymi dublińczykami (możliwe, że także turystami).

OPINIE UCZESTNIKÓW

Praktyki bardzo mi się podobały. Dużo ciekawych wycieczek, miejsce praktyk też było okej. Pobyt w Irlandii był super.

Bardzo fajna firma, miła atmosfera. Wyjazdy integracyjne zawierały bardzo dużo informacji kulturowych.

Praktyki przebiegały pomyślnie. Podczas ich trwania nauczyłem się posługiwać wieloma programami oraz rozwinąłem swój angielski do następnego poziomu. Nie było żadnych większych problemów. Ogólnie jestem zadowolony z tego wyjazdu.

Była to dla mnie niesamowita podróż, której nie żałuję. Bardzo mi się podobało, nauczyłem się wielu rzeczy, o których nie miałem pojęcia. No i oczywiście trzeba było wykorzystywać język angielski i to też było bardzo fajne, a jednocześnie wymagające doświadczenie. Jakby była okazja, chętnie bym to powtórzył.

Praktyki były dobrze zorganizowane. Codziennie były nowe zadania do wykonania. Podczas praktyk oprócz umiejętności zawodowych można było rozwinąć kompetencje społeczne. Praktyka przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Kiedy byliśmy zagubieni albo czego śnie wiedzieliśmy, nasza opiekunka nam pomogła.

Moim zdaniem praktyki były bardzo udane. Miejsce pracy spełniało wszystkie oczekiwania, zespół Training Vision bardzo dobrze wprowadził nas i zapoznał z wszystkimi obowiązkami. Rodzina, u której mieszkałem była wspaniała.

W trakcie stażu uczestnicy nauczyli się:

 • obsługi programów AirTable, Figma, Zappier
 • obsługi programów/aplikacji internetowych
 • monitorowania sieci, komputerów i drukarek
 • montażu podzespołów w komputerze
 • instalacji specjalistycznego oprogramowania
 • diagnostyki i lutowania układów scalonych
 • tworzenia strony bez użycia kodu
 • programowania w technice no-code
 • tworzenia tabel, struktur i baz danych w AirTable
 • tworzenia stron przy pomocy Figma
 • tworzenia stron w kooperacji 
 • pracy zespołowej przy większych projektach