EUROPEJSKIE PRAKTYKI DZIŚ – SUKCES ZAWODOWY JUTRO

2019-1-PL01-KA102-063154

I etap projektu obejmował organizację miesięcznych praktyk zawodowych dla 14 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w przedsiębiorstwach w okolicach Porto (Portugalia) w październiku 2021. Rekrutacją objęci byli uczniowie klas II i III technikum budownictwa oraz technikum energetyki odnawialnej i inżynierii sanitarnej roku szkolnego 2020/2021.

PRAKTYKI W PORTUGALII

Od 2 do 29 października 2021 uczniowie z klas III i IV technikum budownictwa, technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technikum inżynierii sanitarnej, pod opieką nauczycielek – Agaty Adamiec i Doroty Perygi, odbywali miesięczną praktykę zawodową w Portugalii, w ramach projektu Erasmus +. Młodzież spędziła cały miesiąc w miasteczku Povoa de Varzim, położonym bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim.

Relacja:

W pierwszych dniach pobytu w Portugalii udało nam się zwiedzić miasto, w którym zostaliśmy zakwaterowani, zażyć kąpieli słonecznych i „zanurzyć” stopy w oceanie.
W niedzielę wyruszyliśmy na pierwszą wycieczkę do Porto, drugiego co do wielkości miasta w Portugalii. Swoją przygodę zaczęliśmy od rejsu po rzece Douro, w trakcie którego mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Niepowtarzalny klimat Porto poczuliśmy w dzielnicy Ribeira. Jej wyjątkowość została wpisana na listę UNESCO. Wąskie uliczki w pobliżu mostu Dom Luis robią niesamowite wrażenie: ciemne przejścia, wysokie kamienice, zaułki, zakamarki. Tutaj też zobaczyliśmy jak wygląda życie codzienne mieszkańców Porto. Podczas spaceru po Ribeirze towarzyszyły nam bezpańskie koty, a dookoła mnóstwo opuszczonych budynków, domów w ruinie, po których piął się bluszcz. Kolejnym punktem wycieczki była stacja kolejowa Sao Bento w Porto, której nazwa  pochodzi od klasztoru benedyktyńskiego. Można tam podziwiać piękne malowidła ścienne tzw. azulejosy, przedstawiające historie Portugalii. Następnie udaliśmy się na ulicę, przy której stoją budynki z marmuru, a w środkowej części znajduje się ratusz. Nieopodal można podziwiać fontannę.
Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem historycznej części miasta, do której należy między innymi Igreja e Torre dos Clerigos – barokowy kościół i wieża, jeden z symboli tego miejsca.

Uczniowie uczęszczali na praktyki w różnych firmach zlokalizowanych w obrębie miast Porto i Braga. W większości uczestnicy pracowali w terenie.

Uczniowie odbywający praktykę w firmie Alfaiateias zajmowali się renowacją powierzchni i pracami wykończeniowymi (szlifowaniem, zabezpieczaniem i malowaniem elementów stalowych, kamiennych i drewnianych).

W firmie Diamante Solar praktykowali umiejętności w zakresie trasowania i montażu instalacji wentylacyjnej  (prowadzili przewody, wykonywali przejścia przez strop oraz montowali elementy armatury) i kanalizacyjnej (wykuwali  bruzdy podłogowe, dobierali materiały oraz zajmowali się ich montażem). Ponadto uczniowie zabezpieczali panele fotowoltaiczne, montowali kolektory słoneczne i elementy instalacji solarnej oraz zajmowali się montażem elementów instalacji elektrycznych (gniazd, włączników i innych).

Uczniowie z firmy Furtado zajmowali się montażem instalacji elektrycznej i oświetleniowej: trasowaniem linii przewodów, oczyszczaniem powierzchni przewodów, dobieraniem narzędzi i sprzętu do wykonywanych czynności, asystowaniem podczas podłączenia instalacji, izolowaniem przewodów elektrycznych, prowadzeniem przewodów w bruzdach ściennych, montażem gniazd, wyłączników i lamp.

W firmie Dern uczniowie mieli okazję asystować i obserwować czynności związane z montażem, uruchamianiem i serwisowaniem instalacji klimatyzacyjnej, m.in. trasowanie przewodów, sprawdzanie funkcji urządzenia, szczelności układu chłodniczego oraz wykonywanie pomiarów.

29 października uczniowie zakończyli czterotygodniową pracę w portugalskich firmach, w okolicy miasta Porto. Wszyscy pracodawcy byli zadowoleni z zaangażowania i jakości pracy naszych uczniów. Oprócz praktycznej nauki zawodu, młodzież mogła zaobserwować od środka,  jak funkcjonuje przedsiębiorstwo z branży oraz poznać rytm pracy i oczekiwania pracodawcy.

W trakcie praktyk uczniowie zdobyli wiele umiejętności i kompetencji organizacyjnych i społecznych. Między innymi: umiejętność organizacji pracy swojej i zespołu, dbanie o stanowisko pracy i właściwy dobór narzędzi, umiejętność pracy z zachowaniem zasad BHP, funkcjonowania w grupie na co dzień (wspólne zakwaterowanie), dostosowanie się do wymogów kulturowych obowiązujących w Portugalii.

Mieli także okazję  sprawdzić swoje umiejętności językowe, przekonać się, jak wygląda życie w innym kraju,  poznać jego historię i zwiedzić mnóstwo ciekawych miejsc, między innymi duchową stolicę  Portugalii – Fatimę oraz stolicę państwa – Lizbonę, a także Bragę i Guimaraes.